Sieć Bakhita organizuje w Warszawie ogólnopolskie czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. Zaproszeni są na nie zwłaszcza uczestnicy comiesięcznych modlitw koronką za niewolników. „Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” odbędzie się 3 lutego w bazylice św. Krzyża. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup Grzegorz Ryś. Hasło akcji – „To są dzieci, nie niewolnicy!” – zwraca uwagę na dramatyczną sytuację najmłodszych, którym ukradziono dzieciństwo i marzenia o przyszłości. Czuwanie, na które złoży się liturgia mszalna, koronka do Miłosierdzia Bożego, uwielbienie i autentyczne historie ofiar handlu ludźmi, jest kulminacją całorocznej akcji duchowego wsparcia ofiar handlu ludźmi. Dlatego do modlitwy organizatorzy akcji zapraszają nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich zaangażowanych w pomoc ofiarom handlu. Zgodnie z ideą, modlitwa o świat wolny od przemocy, wyzysku i wszelkich form niewolnictwa odbywa się w noc przed pierwszą sobotą każdego miesiąca, dokładnie o trzeciej w nocy. Zaangażowane w nią parafie i wspólnoty zakonne odmawiają koronkę do Miłosierdzia Bożego.
„Twoja modlitwa może uratować czyjeś życie, docierając na peryferia, gdzie Ty nie możesz fizycznie przyjść z pomocą. Nie żałuj czasu i trudu. Jak mówi nasz papież: „Miłosierdzie najbardziej smakuje rozdawane garściami’” – zachęcają do udziału w czuwaniu organizatorzy.
Za inicjatywę odpowiada Sieć Bakhita – organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem i pomocą ofiarom współczesnych form niewolnictwa. To międzyzakonna sieć współpracy i wsparcia działająca przy Konsulacie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych KEP.
„Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” poprzedza obchodzony 8 lutego Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem ludźmi. To inicjatywa ustanowiona przez papieża Franciszka w 2015 roku. 8 lutego jest dniem liturgicznego wspomnienia niewolnicy z Sudanu św. Józefiny Bakhity.
Szacuje się, że na świecie 27 mln kobiet, mężczyzn i dzieci zmuszanych jest do pracy w niewolniczych warunkach, wykorzystywanych seksualnie, przymuszanych do żebractwa, pozbawianych organów.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Józefiny Bakhity – ogłoszonej przez papieża Franciszka patronką współczesnych niewolników.
Św. Bakhito, Ty jako dziecko byłaś porwana i sprzedana. Ze strachu i traumatycznych przeżyć zapomniałaś nawet własne imię. Oddajemy Ci wszystkie dzieci zabrane od swoich rodzin i brutalnie wykorzystywane. Niech skończy się ich niewolniczy los, niech przywrócone zostanie im dzieciństwo i radość. MÓDL SIĘ ZA NIMI…
Św. Bakhito, Ty wiesz, co znaczy być niewolnikiem – nie mieć praw, być bitym, upokarzanym, traktowanym gorzej niż rzecz. Oddajemy Ci wszystkie ofiary handlu – ludzi oszukiwanych, wyzyskiwanych, używanych, dręczonych, doznających przemocy. Niech odzyskają wolność, niech będzie przywrócona im godność. MÓDL SIĘ ZA NIMI…
Św. Bakhito, Ty nawet pomimo okrucieństw, które Ci wyrządzili handlarze umiałaś przebaczyć i modlić się za swoich oprawców. Oddajemy Ci wszystkich sprawców cierpienia; tych, którzy ogarnięci żądzą pieniądza i nieuporządkowanych zachcianek nie wahają się żerować na ludzkiej biedzie i słabości. Niech zaprzestaną krzywdzić, niech otworzą się na łaskę nawrócenia i zadośćuczynią ofiarom. MÓDL SIĘ ZA NIMI…..
Św. Bakhito, kiedy dane Ci było poznać Boga żywego, byłaś bardzo wdzięczna za ten dar. Zapragnęłaś oddać się cała Bogu i nigdy nie przestałaś ufać Jego dobroci. Oddajemy Ci wszystkich, którzy poprzez zadane im krzywdy zwątpili w obecność i troskę Boga. Niech Jego czuła miłość opatrzy ich rany i uzdrowi połamane życie. MÓDL SIĘ ZA NIMI…..
Św. Bakhito, wszystkie trudy i cierpienia, przez które przeszłaś nie zamknęły Cię w zgorzknieniu i beznadziei. Przeciwnie, stałaś się wrażliwa i współczująca wobec ludzkiej biedy. Dla każdego miałaś ciepły uśmiech. Oddajemy Ci wszystkich, którzy zmagają się, aby odzyskać odebrane im „normalne” życie i godność. Oddajemy Ci także tych, którzy towarzyszą osobom ocalonym w ich powrocie do pełni życia. MÓDL SIĘ ZA NIMI…..