Zaproszenie na Mszę św. ze śpiewem gregoriańskim

W najbliższą niedzielę 13 czerwca na Mszy św. o godz. 17.00 zabrzmi w naszym kościele śpiew gregoriański w wykonaniu scholi gregoriańskiej z Łodzi. Serdecznie ZAPRASZAMY do wspólnej modlitwy śpiewem, który bardzo mocno osadzony jest w tradycji Kościoła.

Kościół przez wieki zapożyczał różne rodzaje muzyki dla uświetniania liturgii. Jest jednak taki rodzaj śpiewu, który powstawał razem z samą liturgią: jej formą, modlitwami, gestami – to śpiew gregoriański. Został skomponowany w sposób, który nie ma wywoływać uczuć, tak jak cała muzyka, którą znamy, lecz tak, aby uspokoiwszy emocje, pomóc duszy zanurzyć się w obecności Bożej.

Śpiew gregoriański jest jednogłosowy, bez wyraźnego rytmu, bez instrumentów (chyba, że tylko z organami), wyłącznie do tekstów biblijnych – dlatego często ustępował w Kościele modzie na muzykę wielogłosową, instrumentalną czy, w naszych czasach, nawet rozrywkową. Ale to o tym skromnym śpiewie mówi Kościół w dokumentach soborowych, że jest jego śpiewem własnym.

Podobnie jak na każdą niedzielę i każdy dzień roku liturgicznego przeznaczone są konkretne czytania z Pisma Świętego tak na każdy dzień w kalendarzu liturgicznym przypadają wybrane śpiewy gregoriańskie. Nie ma dowolności w wyborze pieśni, ponieważ to co się śpiewa ma głębokie odniesienie do tego co, jest głoszone podczas mszy świętej jako Słowo Boże”.