44 631-81-36
 

Zaproszenie na Mszę św. ze śpiewem gregoriańskim

feature image

Zaproszenie na Mszę św. ze śpiewem gregoriańskim

W najbliższą niedzielę 13 czerwca na Mszy św. o godz. 17.00 zabrzmi w naszym kościele śpiew gregoriański w wykonaniu scholi gregoriańskiej z Łodzi. Serdecznie ZAPRASZAMY do wspólnej modlitwy śpiewem, który bardzo mocno osadzony jest w tradycji Kościoła. 

Kościół przez wieki zapożyczał różne rodzaje muzyki dla uświetniania liturgii. Jest jednak taki rodzaj śpiewu, który powstawał razem z samą liturgią: jej formą, modlitwami, gestami – to śpiew gregoriański. Został skomponowany w sposób, który nie ma wywoływać uczuć, tak jak cała muzyka, którą znamy, lecz tak, aby uspokoiwszy emocje, pomóc duszy zanurzyć się w obecności Bożej.

Śpiew gregoriański jest jednogłosowy, bez wyraźnego rytmu, bez instrumentów (chyba, że tylko z organami), wyłącznie do tekstów biblijnych – dlatego często ustępował w Kościele modzie na muzykę wielogłosową, instrumentalną czy, w naszych czasach, nawet rozrywkową. Ale to o tym skromnym śpiewie mówi Kościół w dokumentach soborowych, że jest jego śpiewem własnym.

Podobnie jak na każdą niedzielę i każdy dzień roku liturgicznego przeznaczone są konkretne czytania z Pisma Świętego tak na każdy dzień w kalendarzu liturgicznym przypadają wybrane śpiewy gregoriańskie. Nie ma dowolności w wyborze pieśni, ponieważ to co się śpiewa ma głębokie odniesienie do tego co, jest głoszone podczas mszy świętej jako Słowo Boże”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram