Ogłoszenia parafialne – 1 stycznia 2019 r.

1. Wszechmogącemu Bogu, do którego należy czas i wieczność, zawierzamy wszystkie nasze dobre plany i nadzieje nowego 2019 roku. Idźmy w nowy czas z nadzieją i ufnością, jakie pielęgnowała w Niepokalanym Sercu Święta Boża Rodzicielka. Obfite błogosławieństwo niech stanie się udziałem całej naszej parafialnej wspólnoty.
  1. Patrząc z perspektywy Nowego Roku na rok 2018 w naszej rodzinie parafialnej przeżywaliśmy w marcu szczególny czas łaski – tydzień Misji Miłosierdzia. Odbyła się wizytacja kanoniczna naszej parafii. Dokonała się zmiana ks. wikariusza. Miejsce ks. Konrada zajął ks. Mateusz. Siostra Barabara powiększyła wspólnotę sióstr posługujących w naszej parafii. We wrześniu świętowaliśmy Jubileusz 50 lat życia zakonnego s. Czesławy, a w październiku s. Jana złożyła śluby wieczyste. Dzisiaj podsumowując miniony rok dziękujemy Bogu za 58 dzieci, które zostały włączone do wspólnoty Kościoła poprzez przyjęty sakrament chrztu św. 77 dzieci przystąpiło do I Komunii św. a 55 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania. Przed tym ołtarzem ślubowały sobie miłość 23 pary zawierając związek małżeński. Odeszło z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności 51 osób. Cieszymy się licznym udziałem wiernych także dzieci w niedzielnych mszach św., choć statystycznie jest to 27 % wszystkich mieszkańców parafii. Rozdaliśmy w tym roku ok. 55 tysięcy Komunii św. Co miesiąc odwiedzamy 20 chorych z posługą sakramentalną. Budujący jest liczny udział wiernych w nabożeństwach. Smutny jest fakt, że wielu umiera bez przyjęcia sakramentów św., a gdy zamawiamy msze św. z racji pogrzebu to nie zawsze w nich potem uczestniczymy pozostawiając ten obowiązek najbliższej rodzinie. Budujące jest to, że często korzystamy z sakramentu spowiedzi, ale niektórzy odkładają go na ostatni moment tuż przed świętami i wówczas muszą stać w długich kolejkach. Swoimi ofiarami wspieraliśmy różne dzieła charytatywne Kościoła. Włączyliśmy się w akcję Caritas  rozprowadzania świec na Wielkanoc i na Boże Narodzenie. Przekazaliśmy środki uzyskane ze zbiórek pieniężnych na misje i inne wskazane cele. Jeśli chodzi o sprawy materialne to trzeba podziękować za wielką ofiarność dzięki której można z nadzieją podejmować prace remontowe w  naszej świątyni przywracajace jej dawną świetność. W końcu roku udało się położyć granitową posadzkę w prezbiterium, która z nowym marmurowym ołtarzem i ambonką oraz nowymi siedzeniami zmieni jego wygląd. Wcześniej trwały prace remontowe na Plebanii i w Domu Parafialnym. Wymieniono kilkanaście drzwi wewnątrz budynków, zastąpiono większość starych kaloryferów nowymi i zamontowano nowy efektywniejszy piec centralnego ogrzewania. Wymalowano salkę i korytarze. Naprawiono parkan na cmentarzu i pomalowano bramę wejściową. We współpracy z naszą gminą i dzięki niej udało się przeprowadzić gruntowny remont parkingu przy cmentarzu i utworzyć nowy przy bocznym wejściu. W planach jest budowa nowych toalet na placu przy kościele. Jeśli chodzi o dalsze prace, to będziemy kontynuować wystrój prezbiterium. Czeka nas również remont parkanu z przodu kościoła. Tworzy się projekt witraży do naszej świątyni. Zostaliśmy mocno przynagleni przez Konserwatora zabytków do rozpoczęcia prac remontowych przy kaplicy św. Barbary. Potrzeba najpierw sporządzić dokumentacje i harmonogram tych prac. Ogromne przedsięwzięcie, ale z możliwością ubiegania się o środki z zewnątrz. Ufając Bożej Opatrzności spoglądamy z nadzieją w przyszłość. Dziękujemy dziś za wielką życzliwość i ofiarność bo dzięki nim powoli będziemy czynić piękniejszym miejsce naszej modlitwy.
  1. W Światowym Dniu Modlitwy o Pokój pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich, których codzienność naznaczona jest cierpieniem, przemocą oraz grozą wojen i terroryzmu. Papież Franciszek w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju, apeluje, by „dobra polityka”, która szanuje prawa każdego człowieka, służyła pokojowi.