Polecam książki: Dlaczego ufam Kościołowi?, Kościół na celowniku i Kościół oskarżony

W Internecie, w telewizji, w dyskusjach ze znajomymi spotykamy się z ciężkimi zarzutami dotyczącymi postępowania ludzi Kościoła w trakcie Jego dwutysiącletniej historii.

Czy wszystkie są fałszywe? Zapewne nie. Wszak już w pierwszym „seminarium duchownym”, jakie prowadził Jezus dla swoich dwunastu apostołów, w chwili próby jeden z nich Go zdradził, a dziesięciu następnych uciekło. Kościół tworzą nie tylko święci.

Z drugiej strony nietrudno zauważyć, że zarzuty wobec dziejów Kościoła są wyolbrzymiane. Widzę to szczególnie dziś, po zakończeniu pisania tej książki, po zbadaniu 231 historycznych zarzutów. Starałem się to zrobić najdokładniej, zachowując obiektywizm (czy mi się to udało, ocenią Czytelnicy). Wiedziałem, że oskarżyciele mają skłonność do przesady, ale muszę przyznać, że skala antykościelnych przekłamań mnie zaskoczyła. Fakty są przekręcane, liczby wymyślane, zaniedbywany jest kontekst, a zdarza się i to, że oskarżyciele przypisują Kościołowi swoje własne winy!

Oto niektóre zagadnienia zawarte w książce:

• czy istniała „papież Joanna”?
  • czy można wierzyć Ewangeliom?
  • czy są dowody na istnienie Jezusa Chrystusa?
  • jakie były przyczyny krucjat?
  • czy inkwizycja zabiła miliony ludzi?
  • kto przodował w paleniu „czarownic”, a kto go zakazał?
  • kto wymordował Indian?
  • czy Kościół potępił teorię Kopernika?
  • czy papież sprzyjał Hitlerowi?
  • czy Kościół umożliwił nazistom ucieczkę do Argentyny?
  • czy papiestwo nakazywało ukrywać pedofilię?
  • ile pieniędzy zarabia wikary, ile proboszcz, a jakimi sumami dysponuje Watykan?

Zapraszam do przechadzki po historii ostatnich dwóch tysiącleci. Jestem pewien, że wiele faktów, jakie opisałem, mocno Cię, drogi Czytelniku, zaskoczy.

Marek Piotrowski

P.S. Zarzuty wobec Kościoła dotyczą czasem także samego nauczania, któremu zarzuca się „niebiblijność”. Zagadnienia doktrynalne omówiłem w drugiej książce, zatytułowanej „Dlaczego ufam Kościołowi?”, do przeczytania której serdecznie Cię zapraszam.

Autor: Marek Piotrowski, wyd. Ikona, wym. 180 x 240 mm, stron 661, oprawa twarda

Dlaczego ufam Kościołowi? - Biblijny podręcznik...

Biblijny podręcznik obrony wiary

Czy Pismo Święte zawiera błędy? Czy powinniśmy świętować sobotę? Jaki sens ma modlitwa za zmarłych? Czy wizerunki religijne to bałwochwalstwo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w znakomitej apologetycznej książce autorstwa Marka Piotrowskiego. Autor odpowiada na wątpliwości i zarzuty stawiane współcześnie przez przeciwników Kościoła katolickiego. W oparciu o treść Pisma Świętego, nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, świadectwo pierwszych chrześcijan i logiczną argumentację autor odpiera tezy krytyków Kościoła, wykazując ich liczne błędy i niekonsekwencje. A nam, którzy nieraz sami doświadczamy trudności w wierze oraz w rozmowach z osobami o innych przekonaniach, dostarcza cennych argumentów w obronie Kościoła i wiary katolickiej.

• Autor: Marek Piotrowski
  • Wydawnictwo Ikona
  • ISBN 978-83-62647-46-0
  • Wymiary: 170 x 240 mm
  • Stron: 476
  • Rok wydania: 2016

Wokół pierwszych wieków chrześcijaństwa nagromadziło się wiele mitów i legend. Niektóre z nich wynikają z niewiedzy, inne zostały po prostu wymyślone. Spopularyzowane przez kulturę masową (na przykład przez powieści Dana Browna) zajęty trwałe miejsce w świadomości społecznej.

Paradoksem jest, że ofiarami tego typu przeinaczeń bywają najczęściej ci spośród nas, którzy mają szczere pragnienie dotarcia do istoty chrześcijaństwa i dlatego chcą wiedzieć, “jak to było na początku”. Czeka na nich cały zestaw oszczerczych mitów na temat pierwszych wieków: opowieści o tym, jakoby wczesne chrześcijaństwo nie uznawało Jezusa Chrystusa za Boga, albo twierdzenia o założeniu Kościoła przez Konstantyna Wielkiego. To podkopało wiarę niejednego pobożnego chrześcijanina.

Chęć skonfrontowania tego typu rewelacji z faktami historycznymi była głównym motywem napisania książki, którą, drogi Czytelniku, trzymasz właśnie w ręku. Postanowiłem powiedzieć SPRAWDZAM! – jak w pokerze – i zbadać na podstawie źródeł z epoki oraz oczywiście odnosząc się do Pisma Świętego, w co rzeczywiście wierzył Kościół pierwszych czterech wieków.

Oto niektóre zagadnienia zawarte w książce:

• Kto założył Kościół – Jezus Chrystus czy może, jak twierdzą krytycy, cesarz Konstantyn Wielki na Soborze Nicejskim?
  • Czy Konstantyn Wielki byt człowiekiem wierzącym?
  • Czy wczesny Kościół uważał Jezusa za Boga?
  • Czy Kościół pierwszych wieków wierzył w Trójcę Świętą?
  • Czy Pismo Święte mówi coś o duchownych?
  • Czy Duch Święty jest osobą?
  • Czy przynależność do Kościoła gwarantuje zbawienie?
  • Skąd się wzięły diecezje i parafie?
  • Czy pierwsi chrześcijanie świętowali sobotę czy niedzielę?
  • Skąd się wzięło Boże Narodzenie?
  • Czy święcenie pokarmów na Wielkanoc to zwyczaj pogański?
  • Czy krzyż to symbol pogański?
  • Czemu mówimy, że Jezus był trzy dni w grobie, skoro umarł w piątek, a zmartwychwstał w niedzielę?

A zatem zapraszam Cię, Czytelniku, na wycieczkę w pierwsze cztery wieki chrześcijaństwa. Myślę, że wspólnie uda nam się obalić kilka mitów.

Życzę miłej lektury, Marek Piotrowski

Jeśli spodoba Ci się ta książka, zapraszam do zapoznania się z dwiema wcześniejszymi: “Dlaczego ufam Kościołowi?” oraz “Kościół oskarżony”, w którym omawiam takie zagadnienia jak Inkwizycja, wyprawy krzyżowe czy postawa papieża podczas II wojny światowej.

• Autor: Marek Piotrowski
  • Wydawnictwo AA, Ikona