44 631-81-36 Kancelaria  881-159-365 Ksiądz proboszcz
 

Relacja z Uroczystości Konsekracji kościoła: 5 listopada 1972 r. – KRONIKA PARAFIALNA

Relacja z Uroczystości Konsekracji kościoła: 5 listopada 1972 r. – KRONIKA PARAFIALNA

Zapowiedziany i oczekiwany dzień konsekracji nadszedł. Dnia 5 listopada 1972 r. przybył do parafii JE Ks. Bp Bohdan Bejze. O godz. 9.20 wyruszyła procesja po Bpa Konsekratora, który ubrany do mszy św. z koncelebransami: ks. Juliuszem Pustelnikiem, proboszczem z Czechowic Śląskich, kuzynem miejscowego proboszcza, ks. Zygmuntem Cherczyńskim, rodakiem ze Szczercowa oraz z duchowieństwem z dekanatu i ks. kan. Antonim Łukasikiem z Bełchatowa, wkroczył do świątyni i rozpoczął mszę św. koncelebrowaną. Po powitaniu wiernych, przemówił z ambony ks. proboszcz Alojzy Puszczyński wyrażając radość z przybycia dostojnego Gościa i konfratrów oraz nakreślił krótko ważność aktu konsekracji kościoła, który przechodził różne koleje. Podał również krótki rys historyczny parafii i kościołów, aż do obecnej murowanej świątyni. Po tym przemówieniu Ks. Bp Konsekrator poświęcił wodę, odmówił modlitwę nad ołtarzem i kościołem, pokropił Lud Boży i ściany kościoła, po czym nastąpił dalszy ciąg mszy św. Po Ewangelii Ks. Bp Konsekrator wygłosił homilię. Następnie zaś Kościół odmówił wyznanie wiary i odśpiewał modlitwę powszechną. Teraz przystąpił Ks. Bp do konsekracji kościoła i ołtarza. Obrzędami kierował Ks. prof. Dziwosz z Seminarium Łódzkiego, udzielając przy poszczególnych obrzędach właściwych komentarzy. Po konsekracji ołtarza głównego nastąpiło poświęcenie odnowionego obrazu MB Częstochowskiej, zabytkowego z r. 1838, umieszczonego w głównym ołtarzu w miejsce dotychczasowego małego i niewidocznego (…).

Przed rozesłaniem wiernych przemówił Ks. proboszcz, a Ks. prof. Dziwosz odczytał treść nadesłanego z Rzymu przez Ks. Franciszka Grabiszewskiego, kanonika regularnego, rodaka szczercowskiego – Apostolskiego Błogosławieństwa dla duchowieństwa i Ludu Bożego parafii Szczerców.

Następnie Ks. Bp udzielił błogosławieństwa, odśpiewano Te Deum i Boże coś Polskę. Nadmieniamy, że w płytę marmurową głównego ołtarza wmurowano relikwie św. męczenników Auktusa i Charusa.

Dodaj komentarz

Post navigation

Previous Post :   
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram