44 631-81-36
 

Ja chcę mówić do każdego. Alicji Lenczewskiej rozmowy z Panem

feature image

Ja chcę mówić do każdego. Alicji Lenczewskiej rozmowy z Panem

14/05/2017

Alicja Lenczewska (1934 – 2012) –  pełna życia, ciekawa świata i ludzi, zdecydowana i utalentowana. Do ok. 50 roku życia prowadziła zwykłe, choć wcale nie nudne życie szczecińskiej nauczycielki. Nie było w nim jednak wiele miejsca dla Pana Boga…

Ale to ją Pan Jezus obdarzył niezwykłym darem mistycznych spotkań z Nim, słyszenia Jego głosu i pouczeń, które przez 25 lat spisywała w swoich duchowych dziennikach. Ich teologiczna i duchowa głębia zachwyca dzisiaj i umacnia wiarę.

Są one –  jak pisze ks. Sławomir Kostrzewa w artykule dla Naszego Dziennika – “fascynującym obrazem miłości Boga Stwórcy do swoich dzieci – ludzi. Bóg, który jest miłością, uczy, co to znaczy kochać bliźniego we współczesnym świecie, jak widzieć Boga w każdym człowieku, uczy patrzeć na świat, wydarzenia, ludzi Jego oczami. Alicja w tych rozmowach reprezentuje problemy i wątpliwości, jakie może nosić w sobie każdy człowiek. Zadaje Mu pytania: „Jak się mam poprawić?”, „Dlaczego nie mogę się skupić na modlitwie?”, „Dlaczego istnieje zło, cierpienie?”. Jezus cierpliwie objaśnia, tłumaczy, nie ignoruje żadnego pytania Alicji. Ale przede wszystkim pomaga jej lepiej rozumieć sprawy, od których zależy zbawienie: czym ma być świętość w życiu człowieka, jak walczyć z pychą, czym jest droga dziecięctwa Bożego. Uczy, jak łączyć swoje cierpienia z cierpieniami Jezusa. To także fenomenalny podręcznik modlitwy, przygotowania do świadomego trwania w Bożej obecności na modlitwie, szczególnie w czasie Eucharystii”.

Prezentacja ukazuje ścieżkę duchowego rozwoju Alicji, począwszy od wczesnej młodości, wypełnionej usilnym poszukiwaniem szczęścia, którego nie mógł dać jej świat, poprzez moment nawrócenia, drogę dojrzałej wiary, apostolstwa w świecie i daru słyszenia w swoim wnętrzu Słów Pana, aż po ostatni etap choroby nowotworowej i powrotu do domu Ojca. Zwieńczeniem są obrazy związane z publikacją i popularyzacją pism Alicji, które trafiają dzisiaj do coraz szerszego grona odbiorców, pozyskując sobie ich uznanie, ale przede wszystkim serca.

Projekt i wstęp: Dorota Porzucek /CC BY-NC-ND 4.0

Fot. VICONA.pl /CC BY-NC-ND 4.0, archiwum rodziny Lenczewskich, archiwum Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie

Źródło cytatów: Świadectwo. Dziennik duchowy, Alicja Lenczewska, wyd. Agape 2016; Słowo pouczenia, Alicja Lenczewska, wyd. Agape 2016

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy okazali mi pomoc i życzliwość podczas realizacji tego projektu, a szczególnie dla Iwony i Grzegorza Kępistych, Doroty i Sławomira Lenczewskich, s. Teresy Łozowskiej CSFFM, Wydawnictwa Agape, Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.

Źródło: www.vicona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram