44 631-81-36
 

Ogłoszenia parafialne 28 czerwca 2020 r.

feature image

Ogłoszenia parafialne 28 czerwca 2020 r.

  1. Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy uroczystość I Komunii św. dzieci z III klas na mszy św. o godz. 10.00 – jedna grupa i na mszy św. o godz. 12.00 – druga grupa. Tradycyjnie po przyjęciu I Komunii św. dzieci odprawią biały tydzień.
  2. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  3. Jutro, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przez ich wstawiennictwo będziemy polecać Bożej opiece wszyskich wierzących oraz pasterzy Chrystusowej owczarni, zwłaszcza papieża Franciszka – Piotra naszych czasów. Msze św. o godz. 7.00, 10.00, 17.30 i 18.00.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek od 17.00 – Godzina święta i nabożeństwo pierwszoczwartkowe. W piątek od godz. 15.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi św. Na zakończenie adoracji – nabożeństwo i msza św. Starszych i chorych parafian odwiedzimy do południa. Pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej po mszy wieczornej.
  5. Rozpoczęły się wakacje. Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje, urlop był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.
  6. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką zawierającą informacje z życia Kościoła i świata. Gość Niedzielny rozpoczyna wakacyjny cykl reportaży z sanktuariów maryjnych w Polsce. Są także wakacyjne numery Różańca i Tak Rodzinie.
  7. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Wagner. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…
  8. List ks. abpa Grzegorza Rysia o tegorocznym pielgrzymowaniu na Jasną Górę…

Co roku w okresie wakacji przygotowujemy się do szczególnych rekolekcji jakimi są piesze pielgrzymki na Jasną Górę, czyli rekolekcje w drodze. Z terenu całej naszej archidiecezji na Jasną Górę w lipcu i sierpniu wędruje 14 pielgrzymek – Aleksandrów, Bełchatów, Grocholice, Kaszewice, Koluszki, Łask, Łódź, Ozorków, Pabianice, Piotrków, Sulejów, Tomaszów, Widawa, Zgierz – rokrocznie grupa pielgrzymów naszej archidiecezji liczy około 6 tysięcy osób. W tym roku będziemy pielgrzymować pod hasłem JEDEN DUCH, JEDNO SERCE. Zatrzymując się nad czwartym rozdziałem Dziejów Apostolskich chcemy włączyć się na pielgrzymim szlaku w prace IV Synodu Duszpasterskiego naszej Archidiecezji, etapu dotyczącego parafii jako miejsca naszego podstawowego spotkania ze wspólnotą Kościoła. Nasze pielgrzymowanie należy przygotować i przeżyć w trudnym dla nas czasie jakim jest epidemia koronawirusa. Pomimo trudnych warunków w jakich funkcjonujemy chcemy, aby nasze pielgrzymki mogły się odbyć. Dlatego w sposób inny niż zwykle musimy przygotować się do tych rekolekcji. Doświadczenie pandemii i panujących w niej warunków sprawia, że szczególnie musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i zachować się bardzo odpowiedzialnie. Stosując się przede wszystkim do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego konieczne jest, aby już na etapie przygotowania pielgrzymek, mieć na uwadze zagrożenie jakie niesie epidemia. Wspomniane wytyczne GIS dyktują nam w tym roku bardzo szczególną formę pielgrzymowania. Niestety nie wszyscy którzy mamy takie pragnienie możemy udać się pieszo na Jasną Górę. Możemy pielgrzymować w sposób niemalże reprezentatywny. W naszej archidiecezji ustaliliśmy limit 150 osób dla każdej pielgrzymki. Będzie to forma sztafety 100 pielgrzymów dziennie plus 50 osób tworzących zaplecze organizacyjne. Organizatorzy pielgrzymek wskażą nam instrukcje i sposoby ich przeprowadzenia. Dlatego wobec wszelkich ustaleń i ograniczeń priorytetem stanie się w tym roku pielgrzymowanie duchowe. Nie tylko nałożony limit wiekowy (od 18 do 65 roku życia) czy stan zdrowia, ale też troska o tych z którymi mamy pielgrzymować i tych których spotkamy na pielgrzymim szlaku sprawia, że odpowiedzialność w tym czasie doświadczenia pomaga nam zrozumieć nasze ograniczone uczestnictwo w pielgrzymkach. Dziękuję tym, którzy przyjmą ze zrozumieniem wymienione warunki naszego pielgrzymowania. Chcemy by do wszystkich którzy wyrażają pragnienie uczestnictwa w pielgrzymkach dotarły materiały zapewniające niemalże pełne w nich uczestnictwo. Będą to plakietki pielgrzyma, materiały do rozważania tegorocznego hasła pielgrzymek oraz łączność w formie on-line z tymi którzy w tych ograniczonych grupach pójdą na Jasną Górę. Znakiem Kościoła w drodze będzie też, tak jak to czyniliśmy co roku, wzbudzanie w nas intencji, które przez wstawiennictwo Maryi ofiarować będziemy Dobremu Bogu, nawet jeśli będziemy musieli zostać w domu. Zachętą dla wszystkich niech stanie się zaproszenie do rozważania materiałów synodalnych, ale też duchowa łączność z pielgrzymkami poprzez udział w Eucharystii i modlitwę w naszych lokalnych kościołach. Natomiast serdecznie proszę: spotkajmy się wreszcie u celu każdej z pielgrzymek. W miarę możliwości przywitajmy nasze pielgrzymki już na Jasnej Górze. Zapraszam do włączenia się w uroczyste Msze święte w Częstochowskim Sanktuarium (zwłaszcza 24 i 25 sierpnia). Proszę o chrześcijańską postawę i wyrozumiałość wobec wszystkich wytycznych pielgrzymowania w czasie epidemii. Nie prowokujmy sytuacji, które utrudniałyby organizatorom  przygotowanie pielgrzymek. Ufam, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję w normalny sposób ze wszystkimi, którzy tego pragną, udać się pieszo na Jasną Górę.

+ Grzegorz Ryś Arcybiskup Metropolita Łódzki

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram